Она стара изрека, да сви причају о времену, а нико ништа не чини у вези с тим, није више тачна. Данас две државе имају могућност контроле времена у свету: Сједињене Државе и Русија. Остале грозничаво покушавају да их стигну.
Покушаји овладавања природним елементима, које је отпочео још Никола Тесла крајем деветнаестог века, заједно са преносом електричне енергије кроз простор, уродили су плодом и оно је остварено.
Последице су несагледиве. Временске прилике могу се употребити као благослов или као оружје.
Сви неопходни елементи су ту.
Године 1969, Биро за патенте одобрио је патент за „метод повећавања вероватноће падавина вештачким увођењем водене паре из мора у атмосферу“.
Године 1971, додељен је патент Електрокорпорацији Вестингхаус за систем озрачивања делова површине планете.
Исте године, патент је дат Националној научној фондацији, за метод мењања временских прилика.
Године 1978, Сједињене Државе су извршиле експеримент којим је изазван пљусак изнад шест округа у северном Висконсину. Олуја је створила ветрове брзине од двеста осамдесет километара на сат и направила штету од педесет милиона долара.
Године 1995, Биро за патенте САД издао је патент за систем мењања временских прилика посредством сателита.
Русија је, у међувремену, развила „елф“ систем — тридесет великих предајника који стварају блокинг-ситуацију високог притиска, који може да мења временске прилике широм света.
Елф таласи су створени почетком 1980-их година, када су отпочеле чудне временске промене, са неуобичајеним сушама, поплавама и олујама.
Време је најмоћнија сила коју познајемо. Онај ко контролише време, може да разбија светске економије изазивајући непрестане пљускове, сушом уништавајући усеве и разарајући непријатељске положаје.
Опасност од катастрофалног сукоба између Сједињених Држава и Русије постала је тако велика, да је 1977. године, под покровитељством УН, потписан уговор о некоришћењу средстава мењања временских прилика у непријатељске сврхе.
Сједињене Државе су, упркос уговору потписаном у УН, отпочеле поступак грађења комплекса за експерименте са временским приликама, названог ХАРП, у једном забаченом делу Аљаске.