Оспорени академик
Др Јован Хаџи Ђокић постао је 2003. године члан Српске академије наука и уметности тако што је присвојио радове свог колеге и уз помоћ лажних тврдњи да је увео нове хируршке и ендоскопске методе, које су заправо већ биле примењиване у земљи, каже за ‘Блиц” проф. др Бранислав Талић, један од четири лекара која су поднели пријаву САНУ и Суду части БУ против др Хаџи Ђокића. Суд части Београдског универзитета јавно је осудио Хаџи Ђокића, јер је тиме прекришио и Етички кодекс БУ.
Бивши директор Клиничког центра Србије, а сада редовни професор Медицинског факултета у Београду и заменик председника Одбора за здравство странке Покрет Снага Србије, буквално је присвојио научне радове мог оца, познатог стручњака проф. др Саве Петковића и на тај начин постао члан САНУ-а – каже за ‘Блиц” др Милић Петковић.
– У својој кандидатури за САНУ Хаџи Ђокић је навео да је радио са др Савом Петковићем и наставио његова истраживања, затим је наводио своја достигнућа из ендемске нефропатије и уролошке гинекологије, говорио да је увео нове хируршке и ендоскопске методе а себе представио као еминентног трансплатационог хирурга и члана лекарског тима који је извршио прву трансплатацију бубрега у земљи. Уз то је обмануо јавност изјављујући да је своју књигу издао у Енглеској, а књига је, у ствари, штампана у Љубостињи – прича др Талић.
Наиме, др Хаџи Ђокић је на Уролошку клинику КЦС примљен годину дана након што је наш познати уролог др Саво Петковић, заокружио свој опус радова из области ендемске нефропатије.
– Значи никако није могао да ради на нечему што је било готово до тренутка кад је он дошао. Достигнућа из уролошке гинекологије је такође преписао, а испоставило се да су многе од метода које је он наводно први извео – већ изведене у нашој земљи. Такође, он се никада није бавио хирургијом трансплантације тако да није никада био у тиму за трансплатацију, а камоли првом који је радио ову методу. Чак је својевремено исмевао напоре стручњака који су водили у овом правцу – прича Талић.
Када су сазнали за његову кандидатуру 2003. године и прочитали шта све стоји у њој, професори Медицинског факултета и специјалисти уролози, др Бранислав Талић,др Владимир Петронић(у медјувремену преминуо) др Зоранка Шумарац и др Милић Петковић, специјалиста урологије,обратили су се САНУ-у са доказима да је Хаџи Ђокић изнео неистине. Међутим, иако је његова кандидатура одбијена од стране колега из Медицинског одељења Академије, Скупштина САНУ га је неким чудом изабрала за члана, додаје наш саговорник.
– Обратили смо се Суду части Београдског универзитета са истим доказима које смо поднели Академији и они су га глат осудили за повреду Етичког кодеска. Он се и жалио на одлуку Суда части, али је његова жалба одбијена – додаје Талић.
Чланови Суда части су се обратили САНУ-у и оданде добили писмено одговор да су лекари закаснили са покретањем поступка оспоравања кандидатуре Хаџи Ђокића и да, пошто је поступак избора окончан без приговора, они њихов приговор нису, нити ће разматрати.
– Ни у Статуту ни у Закону о Академији нема ни говора о томе, тако да не видим разлог зашто не би расправљали о томе. Нико не поставља питање да ли је улазница била исправна или лажна. А када се једном иза новог академика затворе врата овог храма науке, нема повратка назад, пут у бесмртност је заувек осигуран. Ово је јединствен догађај у историји Медицинког г факултета и Универзитета, да у САНУ буде примљен кандидат који се при поступку конкурисања послужио научном крађом, фалсификатима и обманама научно стручне јавности – каже Талић.
Хтели смо да ступимо у контакт и са проф. др Јованом Хаџи Ђокићем, али су нам у САНУ рекли да је свраћао јуче ујутро али убрзо и отишао. На Медицинском факултету су нас упутили на Институт за урологију и нефрологију КЦС-а, а тамо нам је речено да је проф. Хаџи Ђокић до краја маја на одмору.
Извор: “Блиц” архива, 20. мај 2005. 10:2ч5
хттпс://www.блиц.рс/вести/друство/оспорени-академик/сзвтрxе